Dlaczego należy robić backup?

Przypominamy, dlaczego to takie ważne.
Dlaczego należy robić backup?

Czas czytania: 4 minuty

Dlaczego należy robić backup?
 

Na 31 marca przypada Światowy Dzień Backupu. Każdy, kto choć raz otarł się o utratę danych cyfrowych (lub, co gorsza, utracił je!), zdaje sobie sprawę z tego, jak ważne jest wykonywanie kopii zapasowych.
 

Backup, co to?
Backup to po prostu kopia zapasowa naszych plików. Takie zabezpieczenie pozwala na odzyskiwanie uszkodzonych, a nawet utraconych danych. Backupy powinno się w zasadzie tworzyć na wszystkich urządzeniach – od telefonu, przez tablety, aż po komputery. A po co?

Po co mi backup?
Przede wszystkim po to, żeby Twoje dane były bezpieczne! Za pierwszy przykład weźmy sobie sytuacje, które dotyczą głównie urządzeń przenośnych, takie jak telefon, czy laptop:
  1. Możesz je gdzieś zostawić/zgubić.
  2. Mogą spaść, potłuc się, itp. i ulec zniszczeniu.
  3. Ktoś może Ci je ukraść.
Nie mając kopii zapasowej, utracisz wszystkie dokumenty, zdjęcia, wideo, kontakty, rozmowy… Niezależnie od tego co trzymasz na swoich urządzeniach przenośnych – na pewno znajdzie się tam coś, czego utrata byłaby dla Ciebie bolesna.

Kopia zapasowa może też przydać się w sytuacji, w której czasowo nie będziesz miał dostępu do swojego urządzenia, np. podczas jego naprawy, czy wyjazdu, na który zapomnisz go ze sobą zabrać. Dzięki niej mimo wszystko będziesz mógł korzystać ze swoich plików.

Kolejna grupa ryzyk związana jest z kwestiami technicznymi. Dyski i inne podzespoły w naszych urządzeniach czasem po prostu odmawiają posłuszeństwa – ulegają awariom, błędom krytycznym. Niestety często nie da się już odwrócić skutków takich wydarzeń, chyba, że zrobiłeś backup. Kopia zapasowa w takich sytuacjach zdziała cuda!

Kopia zapasowa — sposób na cyberzagrożenia
Niestety z miesiąca na miesiąc jest ich coraz więcej, a hakerzy stają się coraz bardziej przebiegli i konstruują je tak, że często bardzo łatwo się nabrać. Za przykład weźmy ataki ransomware. To wszelkiego rodzaju linki i załączniki, których otwarcie wiążę się z rozpoczęciem pobierania złośliwego oprogramowania szyfrującego. Twoje pliki zostają zakodowane, a Ty, żeby je odzyskać, musisz zapłacić hakerom okup. Posiadając backup, nie musisz tego robić, bowiem rozsądnie przechowywana kopia zapasowa nie ulegnie w takiej sytuacji zaszyfrowaniu.

Jakie cechy powinna mieć dobra kopia zapasowa?
Pomyśl też o tym, jak duże znaczenie dla Twojej codziennej pracy miałaby utrata danych. Niezależnie od tego, czy czasowa, czy bezpowrotna, i tak czekałby Ciebie przestój w działaniach. Odpowiednio przygotowany backup pozwoli Ci się przed tym zabezpieczyć, błyskawicznie odbudować utracone pliki i ponownie przystąpić do pracy.

Jeśli jesteś odpowiedzialny tylko za swoje prywatne dane, nie musisz być aż tak skrupulatny w realizowaniu wszystkich opisanych niżej punktów. Jeśli jednak pliki zgromadzone na Twoim komputerze mają dużą wartość sentymentalną, zależy od nich to, czy będziesz mógł realizować swoje zawodowe obowiązki albo jeśli reprezentujesz firmę – przygotuj backup, zapoznając się z naszymi wskazówkami.

Odpowiedni nośnik
  1. Chmura – bardzo wygodny sposób na backup. Mając łączność z siecią, dostęp do kopii zapasowej masz w zasadzie zawsze i wszędzie.
  2. Dysk zewnętrzny – jedna z najpopularniejszych metod. Wybierając ją, pamiętaj o tym, że dyski mają swój „termin ważności” i co kilka lat należy je wymieniać.
  3. Pendrive – szybkie rozwiązanie, które sprawdza się szczególnie w przypadku niewielkich ilości danych. Warto wykorzystać kilka pendrive’ów.
  4. Dysk NAS – ciekawa opcja wówczas, gdy potrzebujesz dostępu do danych z kilku urządzeń lub dla kilku osób jednocześnie.
Przechowywanie backupu na kilku nośnikach.
Zastanów się, jak wiele danych przechowujesz i jaka jest ich realna wartość. Pomyśl co by się stało gdyby zniknęły. Czym innym będzie bowiem utrata zdjęć z wakacji, a czym innym utrata danych, które spowodują upadek firmy. Drugi przykład może się wydawać drastyczny, ale naprawdę — takich sytuacji również nie brakuje! W zależności od tego, jakie skutki wywołałby dla Ciebie (lub Twojej firmy) brak dostępu do danych dobierz ilość nośników, na których znajdzie się Twoja kopia zapasowa.

Dlaczego ma ich być kilka? Cóż, skoro możesz gdzieś zgubić komputer, to równie dobrze możesz też zgubić dysk, na którym przechowujesz dane. Może też wydarzyć się wiele innych rzeczy, których nie jesteśmy w stanie przewidzieć. Zasada 3-2-1, zakładająca stworzenie 3 kopii zapasowych, z czego 2 są przechowywane na różnych nośnikach fizycznych, a jedna w chmurze to opcja, która w zupełności wystarczy większości użytkowników.

Przechowywanie nośników fizycznych w różnych miejscach 
Zróżnicowanie nośników to jedno, ale sposób ich magazynowania to już zupełnie inna sprawa. Pomieszczenia, w którym je przechowujesz, są przecież narażone na włamania, pożary, zalania… Trudno nawet wyobrazić sobie jak wiele może się wydarzyć, ale prawdopodobieństwo, że coś stanie się we wszystkich lokalizacjach jednocześnie jest bardzo niewielkie, dlatego samo umieszczenie kopii zapasowych w różnych budynkach zwiększa bezpieczeństwo Twoich danych.

Jako zespół SwissSoftware24  polecamy backup Acronis. Programy tej marki umożliwiają m.in. cykliczne, automatyczne aktualizowanie kopii zapasowych. Są proste w konfiguracji, pozwalają stworzyć backup także dla telefonu. Cechują je pełne szyfrowanie, bezpieczne centra danych, certyfikacja blockchain, czy szybkie sprawdzanie poprawności kopii zapasowych. Jeśli nie wiesz, na który program się zdecydować, skontaktuj się z nami, chętnie doradzimy!
 

Pliki cookies na www.swissbuy24.pl

Przeglądając naszą stronę internetową bez zmian w swojej przeglądarce, wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. Dzięki temu serwis internetowy www.swissbuy24.pl może być maksymalnie bezpieczny i wygodny.

Zobacz szczegóły