Pakiety Office – który wybrać?

Wybierz najlepszy pakiet Office dla siebie
Pakiety Office – który wybrać?

Czas czytania: 4 minuty

Pakiet Office, to jedno z najbardziej popularnych oprogramowań zainstalowane jest na wielu komputerach – firmowych i prywatnych. Dobór programów, które składają się na pakiet, jest uzależniony w zasadzie od rodzaju licencji oraz ilości i typu użytkowników. Jak więc dokonać optymalnego wyboru?

Microsoft 365 co to jest?

Klasyczny Office jest znany niemal każdemu użytkownikowi komputera, ale nie jest to jedyny pakietowy produkt od Microsoft. W 2010 roku, pod nazwą Office 365 powstała usługa, która 10 lat później zmieniła nazwę na Microsoft 365 i z roku na rok zdobywa coraz więcej zwolenników. Wersja 365 to nic innego jak pakiet Office w chmurowej wersji.
 

Pakiet Office 2021 i Microsoft 365 – różnice

W zależności od wybranej wersji pakietu Office 2021 w ramach zakupu licencji otrzymujesz kilka programów, z których możesz dożywotnio korzystać na jednym komputerze. Do czasu wydania kolejnej wersji cyklicznie otrzymujesz poprawki zabezpieczeń, czy drobne aktualizacje, ale w momencie wypuszczenia przez Microsoft nowej wersji (np. gdyby wydawano Office 2022) tracisz do nich dostęp.

Zakup rocznej licencji na Microsoft 365 pozwala na korzystanie z programów Microsoft na kilku urządzeniach w ramach jednej subskrypcji. Z uwagi na to, że działa w systemie chmurowym – masz dostęp do swoich plików zawsze i wszędzie bez konieczności przenoszenia ich pomiędzy urządzeniami, na których z nich korzystasz. Zawsze automatycznie odbiera najnowsze aktualizacje i poprawki.
 

Pakiet Office 365 czy wersja tradycyjna?

Największą jednak różnicę pomiędzy tymi dwoma produktami Microsoft stanowi fakt, że Microsoft 365 jest sprzedawany w modelu subskrypcyjnym, a kupując tradycyjny pakiet Office – niezależnie od roku wydania – płacisz za licencję wieczystą. Jednorazowy zakup jest tańszy niż coroczne opłacanie subskrypcji, ale z drugiej strony…

Wyjaśnię Ci to na przykładzie. Mamy maj 2022 roku. Na dziś najnowszym pakietem jest Office 2021. Kupując zarówno licencję wieczystą, jak i licencję roczną – dostajesz programy właśnie w wersji z tego roku. Jeśli jednak w lipcu 2022 na rynku pojawi się pakiet Office 2022, to jako posiadacz licencji rocznej na Microsoft 365 błyskawicznie otrzymasz nowe funkcje i Twoje oprogramowanie zaktualizuje się do wersji 2022. Mając licencję wieczystą na Office 2021 nie będziesz mógł z nich skorzystać – Twój pakiet pozostanie w wersji 2021.
 

Office do domu

Wybór odpowiedniego pakietu do użytku domowego nie jest wcale taki prosty. Możliwości jest kilka, bo co pakiet, to inne programy i udogodnienia. Office Home & Student to podstawowy domowy pakiet, który umożliwia dożywotnie korzystanie z programów takich jak Word, Excel, PowerPoint oraz OneNote. Licencja na tzw. Office dla ucznia w wersji 2019 kosztuje 179 zł, a 2021 249 zł.

Odpowiednik podstawowego pakietu w modelu subskrypcyjnym, czyli Microsoft 365 Personal poza wymienionymi programami ma dodatkowo Outlook i OneDrive. Opłata za roczne korzystanie z tego pakietu to 159 zł. Do Microsoft 365 Family dodano jeszcze aplikację Teams, ale to nie wszystko… Ten wariant pozwala na korzystanie z jednej licencji, wartej 259 zł, przez aż 6 użytkowników! To zdecydowanie najbardziej opłacalne rozwiązanie dla rodzin.
 

Porównanie produktów Microsoft 365 Personal i Microsoft 365 Family


Office dla firm

Dobre oprogramowanie biurowe musi być bogate w różnorodne narzędzia. Microsoft Office Home & Business zawiera takie programy, jak: Word, Excel, PowerPoint, OneNote i Outlook. To najlepsza baza do użytku w firmie. Dzięki temu pakietowi można w ramach organizacji edytować dokumenty, dokonywać obliczeń, tworzyć raporty, prezentacje multimedialne, obsługiwać pocztę elektroniczną, czy zapisywać swoje pomysły.

Zarówno Microsoft Office Home & Business 2019 jak i Microsoft Office Home & Business 2021 w SwissSoftware24 kosztują 899 zł. Jako Office dla firm – w większości przypadków taki pakiet w zupełności wystarczy, ale w razie potrzeby można go rozszerzyć o Access i Publisher w ramach pakietu Office Professional. Cena tego wariantu to 1 749 zł w wersji 2019. Microsoft Office Professional 2021 kosztuje z kolei 1 999 zł

Odpowiednikiem Office dla firm w modelu subskrypcyjnym jest Microsoft 365 Business Standard. Składa się aż z 10 programów i są nimi: Word, Excel, PowerPoint, Outlook, Access, Publisher, OneDrive, Exchange, SharePoint oraz Teams. Właściciel licencji może korzystać z niej nawet na 5 urządzeniach i to wszystko za jedyne 499 zł rocznie.

Office 365 dla studentów

Co ciekawe, dostęp do Office można otrzymać bezpłatnie. Oczywiście nie każdy może skorzystać z tej opcji, ale w ramach programu Office 365 Education, producent pozwala na darmową rejestrację dla uczniów, studentów oraz pedagogów, którzy mają zarejestrowane adresy mailowe w ramach domen kwalifikujących się instytucji edukacyjnych. Należąc do tej grupy, można więc otrzymać Office 365 za darmo. Wystarczy zarejestrować e-mail na oficjalnej stronie Microsoft, na którą możesz przejść tutaj

Pakiety Office w wersji standard, czy Microsoft 365?

Oba rozwiązania mają swoje plusy i minusy, dlatego wyboru pomiędzy nimi należy dokonywać w oparciu o własne potrzeby. Te mają jeszcze większe znaczenie, gdy przyjdzie Ci wybrać konkretny pakiet… Stając przed koniecznością wyboru, zastanów się więc których programów potrzebujesz i podejmij decyzję na podstawie tego, jakich funkcji naprawdę potrzebujesz.

 

Autor Adrianna Jeszka

Programy Office

Pliki cookies na www.swisssoftware24.pl

Przeglądając naszą stronę internetową bez zmian w swojej przeglądarce, wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. Dzięki temu serwis internetowy www.swisssoftware24.pl może być maksymalnie bezpieczny i wygodny.

Zobacz szczegóły